Pri práci je dobré odpočívať a jesť jedlo, aby ste sa postarali o svoje zdravie a mali energiu na plnenie úloh, ktoré vám boli zverené. V Poľsku je prestávka v práci upravená Zákonníkom práce, tieto predpisy musia dodržiavať zamestnávatelia a zamestnanci. Čítajte ďalej, ak chcete poznať odpovede na nasledujúce otázky: ako dlho trvá prestávka, kto na ňu má nárok a za akých podmienok?
Tento článok vysvetľuje:
- Prestávka v práci – to stojí za to vedieť
- Zákonník práce – prestávka
- Ako dlho trvá prestávka v práci?
- Prestávka v práci pre dojčiace matky
- Na akú prestávku má zdravotne postihnutý zamestnanec nárok?
- Zákonník práce – prestávky pre mladistvých pracovníkov
- Práca na počítači – prestávky
- Prestávka v práci 2024 – dodatočné voľno
- Prerušenie pracovného času podľa občianskoprávnych zmlúv
- Koľko prestávok v práci v náročných podmienkach?
- Prestávka v práci – často kladené otázky
Potrebujete životopis?
Zaregistrujte sa a použite náš nástroj na tvorbu životopisov!
Vytvoriť životopisPrestávka v práci – to stojí za to vedieť
Dĺžka prestávky závisí od toho, koľko hodín denne pracujete, a dôležitý je aj typ vašej zmluvy. Zákonná prerušenie práce sa vzťahuje len na osoby, na ktoré sa vzťahuje pracovnoprávny vzťah, ktorým je:
- pracovná zmluva (napr. na dobu určitú, na dobu neurčitú, skúšobná doba, náhrada),
- vymenovanie (napr. na pozíciu riaditeľa),
- voľba (napr. predseda obce),
- vymenovanie (napr. za učiteľa s primeraným odpracovaným vekom),
- družstevná pracovná zmluva (s členmi družstva).
Základným normatívnym aktom, ktorý upravuje práva a povinnosti zamestnancov, je Zákonník práce. Obsahuje informácie o prestávke v práci.
Zákonník práce – prestávka
Právne predpisy jasne vysvetľujú, na akú prestávku má zamestnanec nárok:
Čl. 134. § 1. Zákonníka práce:
„Ak je denný pracovný čas zamestnanca:
1) je najmenej 6 hodín – zamestnanec má nárok na prestávku v práci v trvaní najmenej 15 minút;
2) je dlhšia ako 9 hodín – zamestnanec má nárok na dodatočnú prestávku v práci v trvaní najmenej 15 minút;
3) je dlhšia ako 16 hodín – zamestnanec má nárok na ďalšiu prestávku v práci v trvaní najmenej 15 minút.
§ 2. Prestávky uvedené v § 1 sa započítavajú do pracovného času.“
Prestávka na raňajky – Zákonník práce
Prestávky , na ktoré má zamestnanec zamestnanec zamestnaný v pracovnom pomere nárok, sa v predpisoch označujú ako prestávky v práci. Raňajková prestávka v práci je len obvyklý termín pre čas odpočinku od povinností.
Prestávku v práci je možné voľne využiť, ale najčastejšie sa potom zamestnanci najedu.
Ako dlho trvá prestávka v práci?
Najobľúbenejšia je 15-minútová prestávka, pretože veľa ľudí pracuje 8 hodín denne a potom majú nárok na 15-minútovú prestávku počas pracovného času. Prestávka sa počíta ako pracovný čas, takže nemusíte zostať „po pracovnej dobe“, aby ste si to vynahradili, a nemôžete sa vzdať prestávky v prospech skorého odchodu domov.
Zamestnávateľ môže prestávku predĺžiť z vlastnej vôle, ale záleží len na jeho rozhodnutí.
Čo sa nepočíta ako prestávka v práci?
Je dôležité, aby návšteva toalety nebola prestávkou v práci. Zamestnávateľ je bez ohľadu na typ zmluvy povinný zabezpečiť zamestnancovi bezpečné a hygienické podmienky, ako aj rešpektovať jeho dôstojnosť a ďalšie osobnostné práva. Preto nemôže počítať s časom, ktorý zamestnanec strávi chodením na toaletu.
Výnimkou je, keď by zamestnanec telefonoval alebo fajčil cigarety napríklad na záchode, potom s ním môže hovoriť zamestnávateľ.
Prestávka v práci pre dojčiace matky
Dojčiace ženy majú nárok na ďalšie prestávky, ktoré sú zahrnuté v pracovnom čase:
- Ak pracujete viac ako 6 hodín denne, máte nárok na dve 30-minútové prestávky na dojčenie, ak dojčíte viac ako jedno dieťa, tento čas sa predlžuje na 45 minút.
- Ak pracujete 4 až 6 hodín denne, máte nárok na jednu 30-minútovú prestávku na dojčenie, a ak dojčíte viac ako jedno dieťa, prestávka je dlhšia na 45 minút.
Ak pracujete menej ako 4 hodiny, nemáte nárok na prestávku na dojčenie.
Zákonník práce – prerušenie práce pre ženy dojčiace dieťa
Matky, ktoré pracujú 4 a viac hodín denne, môžu počítať s ďalšími prestávkami na kŕmenie svojho dieťaťa. Dĺžka trvania týchto prestávok je stanovená v Zákonníku práce.
„Čl. 187. § 1. Dojčiaca zamestnankyňa má nárok na dve polhodinové prestávky v práci zahrnuté v pracovnom čase. Dojčiaca pracovníčka a viac ako jedno dieťa má nárok na dve prestávky v práci, každá po 45 minútach.
“§ 2. Zamestnanci zamestnaní menej ako 4 hodiny denne nemajú nárok na dojčenie. Ak pracovný čas pracovníka nepresahuje 6 hodín n denne, má nárok na jednu prestávku na kŕmenie“.
Na akú prestávku má zdravotne postihnutý zamestnanec nárok?
Osoby so zdravotným postihnutím majú právo na dodatočnú prestávku v práci kvôli gymnastike alebo voľnému času. Upravuje to zákon o pracovnej a sociálnej rehabilitácii a zamestnávaní osôb so zdravotným postihnutím a jeho ustanovenia neporušujú Zákonník práce. Táto špeciálna prestávka je ďalších 15 minút a je zahrnutá v pracovnom čase.
Zákonník práce – prestávky pre mladistvých pracovníkov
Dospievajúci je človek vo veku od 15 do 18 rokov. Osoby, ktoré ešte nemajú 15 rokov, nemôžu byť zamestnané a dospievajúci pracovníci môžu pracovať len po splnení určitých podmienok a za osobitných podmienok. Prestávka v práci pre dospievajúcich je dlhšia.
ARt. 202. § 31. Zákonníka práce:
„Ak je denný pracovný čas dospievajúceho dlhší ako 4,5 hodiny, zamestnávateľ je povinný zaviesť prestávku v práci v trvaní 30 minút nepretržite, ktorá sa započítava do pracovného času.“
Práca na počítači – prestávky
Práca pred počítačom výrazne zaťažuje oči. Zamestnanci, ktorí pracujú pred obrazovkou aspoň polovicu svojho denného pracovného času, by mali vykonávať iné typy povinností, ktoré nenamáhajú oči po dobu 5 minút po každej odpracovanej hodine. Ak zamestnávateľ nie je schopný zabezpečiť, aby sa práca pred počítačom striedala s inými činnosťami, má zamestnanec nárok na 5-minútovú prestávku po každej odpracovanej hodine.
Prestávka v práci 2024 – dodatočné voľno
Váš zamestnávateľ môže zaviesť dodatočnú prestávku, ktorá nie je zahrnutá vo vašom pracovnom čase, maximálne 60 minút, za ktorú nebudete dostávať mzdu.
Čo to znamená v praxi?
- Zákonodarca určuje, že ďalšia prestávka v práci je čas na jedlo alebo starostlivosť o osobné záležitosti;
- Prestávka sa nezapočítava do pracovného času, takže ak pracujete od 9:00 do 17:00 a váš zamestnávateľ zavedie dodatočnú 60-minútovú prestávku, budete mať ďalšiu hodinu na využitie akýmkoľvek spôsobom, ale z práce odídete o 18:00.
Treba mať na pamäti, že pracovná zmluva môže ponúkať lepšie podmienky ako minimálne zákonné požiadavky, čo znamená, že zamestnávateľ má možnosť poskytnúť ďalšie prestávky, ktoré sa započítavajú do pracovného času, ale toto rozhodnutie je výlučne na zamestnávateľovi.
Prerušenie pracovného času podľa občianskoprávnych zmlúv
Prestávky v práci na základe občianskoprávnej zmluvy, ako je mandátna zmluva alebo zmluva o dielo, nie sú upravené Zákonníkom práce, ktorý sa vzťahuje na pracovné zmluvy. V prípade občianskoprávnych zmlúv by sa otázky týkajúce sa prestávok mali určiť priamo v obsahu zmluvy. Mandátna zmluva môže stanoviť podmienky prestávok, zatiaľ čo v zmluve na konkrétne dielo sa kladie väčší dôraz na účinok práce, čo dáva zhotoviteľovi slobodu pri plánovaní prác a prestávok.
Hoci v mandátnej zmluve neexistujú žiadne zákonné prerušenia, neznamená to, že váš zamestnávateľ má právo nariadiť vám vykonávať svoje povinnosti počas mnohých hodín bez prerušenia, pretože máte právo na hygienické a bezpečné pracovné podmienky.
Prestávka v práci – Zákonník a občianskoprávne zmluvy
Predpisy týkajúce sa mandátnej zmluvy alebo zmluvy o dielo nájdete v Občianskom zákonníku, ktorý neobsahuje informácie o tom, ako by mala prestávka v práci vyzerať. Váš zamestnávateľ však musí rešpektovať vaše právo starať sa o vaše zdravie a bezpečnosť.
V článku 304 Zákonníka práce sa výnimočne odkazuje na iné typy zmlúv a jasne sa uvádza, že každý človek má právo na hygienické a bezpečné pracovné podmienky bez ohľadu na to, na akom základe vykonáva svoju prácu.
Čl. 304. § 1. Zákonníka práce:
„Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť bezpečné a hygienické pracovné podmienky uvedené v § 207 § 2 fyzickým osobám vykonávajúcim prácu na inom ako pracovnoprávnom základe na pracovisku alebo na mieste určenom zamestnávateľom, ako aj osobám vykonávajúcim podnikateľskú činnosť na vlastný účet na pracovisku alebo na mieste určenom zamestnávateľom.“
Koľko prestávok v práci v náročných podmienkach?
Predpisy presne neupravujú prestávky pre zamestnancov, ktorí vykonávajú svoje povinnosti v náročných alebo obzvlášť škodlivých podmienkach, ale Zákonník práce stanovuje, že by mali mať v pracovnom čase zahrnutý skrátený pracovný čas alebo prestávky navyše. Zamestnanci, ktorí vykonávajú monotónne činnosti alebo vopred stanoveným tempom, by mali mať aj ďalšie prestávky.
Hovoríme však o obzvlášť náročných a obzvlášť škodlivých podmienkach, ako aj o monotónnej práci vopred stanoveným tempom. Predpisy nestanovujú ďalšie prestávky pre všetkých manuálnych pracovníkov.
Potrebujete životopis?
Zaregistrujte sa a použite náš nástroj na tvorbu životopisov!
Vytvoriť životopisPrestávka v práci – často kladené otázky
Prestávka v práci – po koľkých hodinách máte čas?
Zamestnanci, ktorých denný pracovný čas je 4 hodiny alebo 5 hodín, nemajú nárok na prestávku, pretože zákonných 15 minút odpočinku majú nárok ľudia, ktorí pracujú aspoň 6 hodín.
Koľko prestávky na 8 hodín práce?
Zamestnanec má nárok na prestávku na odpočinok počas pracovného dňa, ak jeho pracovný čas presiahne 6 hodín. Keď pracujete 8 hodín, vaša prestávka je 15 minút a je zahrnutá v pracovnom čase.
Koľko prestávky na 8 hodín fyzickej práce?
Ustanovenia Zákonníka práce nerozlišujú medzi prestávkou pre manuálnych a administratívnych pracovníkov, takže prestávka na 8 hodín fyzickej práce je 15 minút. Zamestnávateľ môže rozhodnúť o predĺžení prestávky, ale nemusí tak urobiť.
Koľko prestávky na 10 hodín fyzickej práce?
Zamestnanec zamestnaný v pracovnom pomere, ktorého pracovný čas je viac ako 9 hodín denne, má nárok na prestávku navyše 15 minút, t. j. spolu 30 minút.
Koľko prestávky na 12 hodín práce?
Keď pracujete 12 hodín denne, máte nárok na ďalších 15 minút prestávky, takže prestávka v 12-hodinovej práci je celkovo 30 minút.
Koľko prestávky na 12 hodín práce v stoji?
Keď pracujete 12 hodín denne, máte nárok na 30-minútovú prestávku. Čas odpočinku sa nepredlžuje z dôvodu, že ide o prácu v stoji, ale zamestnávateľ je povinný poskytnúť vám možnosť odpočinku v sede.
Nenechajte si ujsť zvyšok našich článkov:
Materská dovolenka – platné predpisy
Pracovný pohovor po telefóne – ako vyzerať dobre na pracovnom pohovore?
CV Europass – co to jest?
Jak je wypełnić?
Podpowiadamy
Úrovne jazykových znalostí v životopise – skontrolujte, ako ich zadať
Networking je kľúčom k profesionálnemu úspechu – vybudujte si hodnotnú sieť
Praca na pół etatu – czy niepełny etat to dobry wybór?
Z czym się wiąże?
Praca przez internet – jak zarabiać przez internet w 2024?
Zobacz, jak dorobić w domu i czy to się opłaca
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Zobacz, jak powinien wyglądać ubiór na rozmowę o pracę
Výpovedná lehota – ako vypočítať ukončenie zmluvy?
Pracovná zmluva na dobu určitú a zamestnanecké práva
Pracovná zmluva – typy a znaky pracovnoprávneho vzťahu
Fotografia do životopisu – ako ju vziať, ktorú si vybrať a kam ju umiestniť?
Ako napísať motivačný list a na čo si dať pozor?