Čoraz viac pracovných inzerátov obsahuje požiadavky na znalosť cudzích jazykov, preto nezabudnite do svojho životopisu uviesť úrovne jazykových znalostí. To umožní náborovým pracovníkom efektívne posúdiť vašu kandidatúru, stojí za to presne definovať vaše zručnosti, pretože ich možno overiť v náborovom procese alebo po nástupe do práce. Prečítajte si náš článok a naučte sa tajomstvá tvorby efektívneho životopisu – povieme vám, ako dobre opísať jazykové úrovne!
V tomto článku sa dozviete:
- Úrovne jazykových znalostí v životopise – kam ich umiestniť?
- Úrovne jazykových znalostí v životopise – ktoré by mali byť uvedené?
- Ako opísať jazykové úrovne v životopise?
- Úrovne jazykových znalostí v životopise – akú stupnicu použiť?
- Anglické tituly – jazykové certifikáty
- Jazyky životopisu – ako zadať certifikáty do životopisu?
- Ako jednoduchým spôsobom určiť jazykovú úroveň v životopise?
- Aká je vaša úroveň angličtiny po stredoškolskom diplome?
- Znalosť cudzích jazykov v angličtine – životopis
Potrebujete životopis?
Zaregistrujte sa a použite náš nástroj na tvorbu životopisov!
Vytvoriť životopisÚrovne jazykových znalostí v životopise – kam ich umiestniť?
Znalosť cudzích jazykov zohráva na trhu práce veľkú úlohu, pretože mnohé spoločnosti majú európsky, globálny dosah alebo slúžia zahraničným zákazníkom. Veľmi dobrá alebo plynulá znalosť jazyka bude vašou výhodou oproti ostatným kandidátom, navyše môže mať pozitívny vplyv na váš plat a šance na kariérny postup.
Správne popísané podklady vo vašom životopise vám pomôžu upútať pozornosť náborového pracovníka, preto stojí za to vedieť, kam v dokumente vložiť svoje jazykové znalosti .
Jazyky v životopise je možné zadať v sekcii zručností, ale oveľa lepšie budú vyzerať v samostatnej sekcii s názvom „jazykové znalosti“ alebo „znalosť cudzích jazykov„, ktorá ich dokonale zdôrazní.
Úrovne jazykových znalostí v životopise – ktoré by mali byť uvedené?
Stojí za zmienku, že ak ovládate cudzí jazyk na základnej úrovni, je lepšie zdržať sa uvádzania týchto informácií v životopise, pretože na väčšine pozícií je poznať len základné frázy bezcenné. Môžete pozdraviť v španielčine a porozprávať sa o počasí? Možno by ste vedeli písať v azbuke? Takéto zručnosti vám pomôžu komunikovať s turistami a miestnymi obyvateľmi počas ciest do zahraničia, ale v práci nebudú užitočné – jednoducho nestačia na to, aby ste sa ocitli v medzinárodnom profesionálnom prostredí. Preto do životopisu uveďte úrovne jazykových znalostí, ktoré poznáte na minimálnej úrovni komunikatívnosti.
Ako opísať jazykové úrovne v životopise?
V závislosti od vašich preferencií môžete v životopise určiť jazykové úrovne niekoľkými spôsobmi.
Najkreatívnejšia je grafická mierka.
Ako to funguje?
Pomocou značiek, ako sú bodky, štvorce atď. Prezentujete svoje znalosti daného jazyka, napríklad 4/5.
Používali ste vo svojom predchádzajúcom pracovisku cudzí jazyk denne alebo v určitých situáciách?
Tieto informácie uveďte v časti o pracovných skúsenostiach v popise práce, napríklad: „Medzinárodný zákaznícky servis telefonicky v angličtine“ alebo „Prijímanie a spracovanie požiadaviek na back office v nemčine“.
Vďaka tomuto jednoduchému postupu personalistom naznačite, že svoju znalosť angličtiny alebo iného cudzieho jazyka dokážete efektívne využiť v profesionálnom prostredí.
To je obrovská výhoda, ktorá odlišuje vašu kandidatúru od konkurencie.
Úrovne jazykových znalostí v životopise – akú stupnicu použiť?
Chcete vo svojom životopise presne definovať svoju úroveň jazykových znalostí ?
Jednou z najlepších možností bude použitie Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky (CEFR).
CEFR je jednotný medzinárodný štandard, ktorý umožňuje opísať jazykové úrovne na základe troch pilierov: porozumenie (text a reč), písanie a čítanie.
Angličtina – úrovne znalostí
Stupnica jazykových znalostí CEFR rozlišuje tri hlavné úrovne:
- začiatočníci: A1, A2;
- Stredne pokročilí: B1, B2;
- Pokročilé: C1, C2.
Vysvetlenie stupnice CEFR – životopis Úrovne angličtiny
Určite chcete vo svojom životopise presne uviesť svoju znalosť cudzieho jazyka – ako to urobiť na stupnici CEFR? Vysvetľujeme s dôrazom na písanie, ale nezabúdajte, že na úplné posúdenie jazykovej úrovne v životopise by ste mali brať do úvahy aj: čítanie, gramatiku, hovorenie a čítanie a porozumenie reči.
Zistite viac o úrovniach jazykových znalostí podľa klasifikácie CEFR
- A1 (začiatočník, začiatočník, úroveň 1): môžete napísať jednoduchú pohľadnicu, napríklad s vianočnými pozdravmi. Vyplníte osobné formuláre, pričom uvediete svoje údaje: meno, priezvisko, štátnu príslušnosť a adresu.
- A2 (Elementary, Pre-intermediate, Level 2): vytvárate krátke poznámky a veľmi základné zoznamy, napríklad ďakovné zoznamy.
- B1 (nižšia stredná škola, stredne pokročilá, úroveň 3): píšete jednoduché, súvislé texty na témy, ktoré vás zaujímajú, a viete opísať svoje dojmy a skúsenosti.
- B2 (Upper-intermediate, Pre-advanced, Level 4): jasný a podrobný text na širokú škálu tém pre vás nie je problém, rovnako ako list, správa a esej prezentujúce váš názor.
- C1 (pokročilý, úroveň 5): viete, ako sa vyjadriť vo veľkom texte so správnou štruktúrou a jasne zdôvodniť svoj názor. Píšete zložité listy, správy a eseje, v ktorých zdôrazňujete to, čo považujete za najrelevantnejšie. Štýl priradíte k príjemcovi.
- C2 (zdatný, takmer rodený hovoriaci, úroveň 6): píšete plynule, prezentujete veci v jasnej, logickej a efektívnej štruktúre. Vaše správy a články umožňujú čitateľovi zapamätať si najrelevantnejšie informácie. Môžete písať recenzie a zhrnutia odborného obsahu a literárnych diel.
Anglické tituly – jazykové certifikáty
Jazykový certifikát je potvrdením jazykových znalostí na uvedenej úrovni a vydáva sa na základe úspešného testu, ale nezabudnite, že takéto jazykové skúšky sú zvyčajne platené.
Pokiaľ do životopisu uvediete len svoje jazykové znalosti , bude to stačiť, ale jazykové certifikáty vyzerajú oveľa lepšie, pretože zamestnávateľom dajú istotu, že vaše kompetencie sú objektívne potvrdené.
Skúšky zahŕňajú štyri moduly: čítanie, písanie, hovorenie a počúvanie.
Svoju znalosť angličtiny alebo iného jazyka si overte certifikátom TELC
TELC – Európske jazykové certifikáty – sú medzinárodné, štandardizované jazykové certifikáty uznávané v Európskej únii, ktoré je možné získať v desiatich európskych jazykoch: angličtine, francúzštine, nemčine, španielčine, taliančine, portugalčine, ruštine, turečtine, arabčine a poľštine. Skúšky TELC sú založené na CEFR (Spoločný európsky referenčný rámec pre jazyky), ktorý určuje úrovne jazykových znalostí.
Skúšky sa konajú vo viac ako tritisíc centrách v dvadsiatich krajinách a ich termíny stanovujú nezávisle skúšobné centrá. Získaný certifikát TELC je platný na dobu neurčitú.
Úrovne angličtiny – Cambridgeské skúšky
Cambridgeské skúšky (tiež založené na CEFR) sú uznávané po celom svete. Môžete si ich vybrať, ak plánujete študovať v zahraničí alebo rozvíjať svoju kariéru v medzinárodnej spoločnosti. Dôležité je, že sú platné na dobu neurčitú, takže sa vždy budete môcť pochváliť certifikátom špecifikujúcim úroveň jazykových znalostí vo vašom životopise.
Pozrite sa, ako skúšky Cambridge English Qualifications určujú úroveň znalosti anglického jazyka:
- A2 Key: určené pre ľudí, ktorí sa ešte len začínajú učiť jazyk a chcú komunikovať v základných situáciách.
- B1 Predbežné: je vhodné pre tých, ktorí chcú rozvíjať svoje zručnosti na stredne pokročilú úroveň (komunikatívna angličtina).
- B2 Po prvé: potvrdzuje efektívnu komunikáciu v anglicky hovoriacom prostredí.
- C1 Advanced: umožňuje začať štúdium v angličtine.
- C2 Zručnosť: najvyššia úroveň znalosti (plynulá angličtina), umožňujúca aktívnu komunikáciu vo vedeckom a podnikateľskom prostredí.
Úroveň obchodnej angličtiny
Cambridgeské anglické kvalifikácie pre obchodné skúšky pokrývajú témy súvisiace s podnikaním a prácou. Certifikát BEC (Business English Certificate) je veľmi silným záznamom v životopise, pretože potvrdzuje, že kandidát je vynikajúci v komunikácii v medzinárodnej odbornej komunite.
Potvrďte svoju jazykovú úroveň certifikátom podľa vlastného výberu
Vyššie uvedené skúšky nie sú všetky dostupné možnosti a môžete si vybrať z mnohých ďalších certifikátov, ktoré potvrdia vašu znalosť cudzieho jazyka, obľúbené sú:
- LCCI: je skúška z obchodnej a odbornej angličtiny, ktorá potvrdzuje efektívnu komunikáciu v anglicky hovoriacom prostredí počas profesionálnych situácií.
- TOEIC: certifikát, ktorý potvrdzuje komunikačné zručnosti v kancelárii, na obchodných stretnutiach, počas služobných ciest alebo pri rokovaniach. Ide o obľúbený test, ktorý si často vyberajú zamestnanci na všetkých úrovniach, ale veľkou nevýhodou je jeho platnosť 2 roky.
Jazyky životopisu – ako zadať certifikáty do životopisu?
Keď máte osvedčenie potvrdzujúce váš stupeň znalosti cudzieho jazyka, mali by ste ho zadať do životopisu správnym spôsobom. Takýmto prínosom sa oplatí pochváliť a náležite ho odlíšiť, pretože vám pomôže prezentovať sa personalistom ako profesionálny kandidát.
Keď do životopisu zadávate jazykové znalosti potvrdené certifikátom, uveďte jeho meno, úroveň znalostí, typ (napr. podnikanie) a rok získania.
Ako napíšem úrovne jazykových znalostí do svojho životopisu? Príklad:
„Znalosť cudzích jazykov
Angličtina na úrovni C1.
Potvrdené certifikátom Cambridge C1 Advanced získaným v roku 2024″.
Ako jednoduchým spôsobom určiť jazykovú úroveň v životopise?
Ak vám vyhovuje vyššie uvedená stupnica CEFR (A1, A2, B1, B2, C1, C2) – použite ju! Je univerzálny a náborárom dobre známy, ale ak dávate prednosť inému spôsobu, žiadny problém! Použite veľmi jednoduchý popis na určenie úrovne jazykových znalostí vo vašom životopise.
Jazykové úrovne, ktoré treba uviesť v životopise:
- Zhovorčivý;
- Stredný;
- Pokročilý;
- Zdatní.
Pozrite si aj naše ďalšie články:
Ako sa obliecť na pracovný pohovor?
Pracovná zmluva – typy a znaky pracovnoprávneho vzťahu
Výpovedná lehota – ako vypočítať ukončenie zmluvy?
Pracovná zmluva na dobu určitú
Fotografia do životopisu – ako ju vziať, ktorú si vybrať a kam ju umiestniť?
Potrebujete životopis?
Zaregistrujte sa a použite náš nástroj na tvorbu životopisov!
Vytvoriť životopisAká je vaša úroveň angličtiny po stredoškolskom diplome?
V skutočnosti otázka odpovede na otázku „Aká úroveň angličtiny po strednej škole?“ nie je jednoznačná. Maturitná skúška sa líši od dostupných certifikovaných jazykových testov, ale dá sa zhruba určiť, že na absolvovanie maturitnej skúšky z anglického jazyka na základnej úrovni je potrebná znalosť jazyka B1.
Študenti, ktorí zložili maturitnú skúšku z anglického jazyka na pokročilom stupni, plnili úlohy na úrovni B2 a niektoré z nich, ako napríklad počúvanie s porozumením, vyžadovali zručnosti z úrovne C1.
Znalosť cudzích jazykov v angličtine – životopis
Otázka, ako napísať svoju znalosť angličtiny do životopisu, pre vás nemusí byť problém.
Postupujte takto:
Príklad 1:
Jazykové znalosti
Nemčina – plynule
Jazykové znalosti
Nemčina – plynule
Príklad 2:
Jazyky: taliančina (pokročilé)
Jazyky: taliančina (pokročilé)
-->